Jak korzystać z sauny ?

Przygodę z saunowaniem najlepiej zacząć od zdobycia odpowiedniej wiedzy. W tym artykule dowiesz się wszystkiego co jest ważne i niezbędne do rozpoczęcia bezpiecznej przygody z saunowaniem.

Jeśli nie jesteś:

  • chory psychicznie,
  • przeziębiony,
  • w ciąży,
  • epileptykiem,
  • nie masz choroby oczu lub układu krążenia to spokojnie możesz skorzystać z sauny!

Przed wejściem koniecznie trzeba ściągnąć biżuterię oraz klapki. Co prawda do sauny wchodzimy nago, jednak ręcznik jest niezbędny by móc bezpiecznie usiąść lub się położyć. 

Rozróżniamy kilka rodzajów saun. Jednak jako że jesteśmy producentem saun fińskich, skupimy się dzisiaj na tym właśnie rodzaju. 

Aby zdrowo skorzystać z sauny, najlepiej do niej wejść po kąpieli, wypoczętym i dokładnie osuszonym. Nigdy nie należy zapominać o ręczniku!

W saunie suchej, właściwa temperatura wynosi od 80 do 120 stopni Celcjusza. Natomiast wilgotność powietrza osiąga około 15%. Co do zasady, w saunie powinno być sucho i gorąco, więc im mniejsza wilgotność powietrza w saunie fińskiej tym lepiej. 

Korzystanie z sauny fińskiej najlepiej zacząć od dolnej ławki, dopiero po czasie warto przesiąść się wyżej. 

W saunie suchej, można bezpiecznie przebywać do 15 minut. Po tym czasie należy z niej wyjść, wziąć prysznic, osuszyć się i chwilę odpocząć. Dwu lub trzykrotne powtórzenie tego cyklu traktujemy jako pełną sesję w saunie.

Po zakończeniu całej sesji należy wziąć zimny prysznic i odpocząć około 15 minut.

Jak widzisz, zasady są proste. Przestrzeganie tych kilku istotnych zasad, pozwoli Ci w pełni bezpiecznie korzystać z sauny.